با حضور 5 وزیر و یك معاون رئیس جمهور صورت گرفت ؛ تشریح دستاوردهای همایش ایرانیان خارج از كشور

  نظرات |  چهارشنبه 8 دی 1389
در نشست تخصصی اعلام دستاوردهای همایش بزرگ ایرانیان خارج از كشور كه با حضور 5 وزیر و یك معاون رئیس جمهور در مركز همایشهای دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، سخنرانان به تشریح اقدامات و دستاوردهای وزارتخانه ها و سازمانهای متبوعشان پرداختند.  هنرمندان مقیم خارج رها شده اند ..  سرپرست وزارت خارجه با تأكید بر اینكه باید ایرانیان خارج از كشور را فرصتی برای كشور بدانیم، گفت: با توجه به اینكه شرایط برای تحقیقات در كشورهایی مثل آمریكا مهیاتر از ایران است باید از نخبگان ایرانی خارج از كشور استفاده غیرحضوری كرد.علی اكبر صالحی در نشست تخصصی دستاوردهای همایش ایرانیان خارج از كشور به عنوان نخستین سخنران گفت: با توجه به تحولات جهانی كه ارتباطات نزدیكتر شده و روز به روز جهان كوچكتر می شود می تواند حداكثر بهره مندی را از ایرانیان خارج از كشور داشته باشیم....
وی نخبگان ایرانی در كشورهای خارجی را یك فرصت برای این كشور دانست و گفت: با توجه به شرایط امروز جهانی به واسطه ایرانیان، انتقال علم و تكنولوژی به ایران آسان تر شده و می توان انتظار داشت كه در شرایط پیشرفت تكنولوژی های ارتباطی، انتقال تجربیات آنها به كشور به سهولت صورت گیرد. 
صالحی در ادامه مهاجرت را یك عامل ارادی دانست كه جلوی آن را نمی توان گرفت و تصریح كرد: در رابطه با مهاجرت نخبگان به خارج از كشور مسایل دقیقی احصاء شده كه عوامل مهاجرت به شمار می رود ولی با همین شرایط نیز می توان از ظرفیت نخبگان كشور در خارج نهایت استفاده را برد.سرپرست وزارت خارجه با اشاره مقطعی كه در وزارت علوم به عنوان معاون این وزارتخانه فعالیت داشت،

گفت: در آن دوره ما برای جذب اساتید دانشگاهی این را مد نظر داشتیم كه به واسطه آن اساتید به عنوان مدعو چند ماه از سال را به ایران سفر كرده و تجربیات و دانش و تكنولوژی خود را به دانشجویان و پژوهشگران داخل كشور انتقال می دادند. 
وی در عین حال گفت: جذب نخبگان ایرانی خارج از كشور تنها به این معنا نیست كه این نخبگان را به داخل كشور فرابخوانیم و پس از مدتی شاهد این باشیم كه آنها از روند كسب علم و انجام تحقیقات خود عقب بمانند. به هر حال باید قبول كرد كه در كشوری مثل آمریكا شرایط برای تحقیقات مهیاتر از ایران است.

صالحی تصریح كرد: طرح مذكور در وزارت علوم باعث شد كه تعداد زیادی از اساتید به كشور به صورت استاد مدعو آمده و دانش خود را با خود به همراه آورده و به ایران منتقل كنند.وی قشر دیگری كه در این مسیر می توان از تجربیاتشان بهره برد را هنرمندان خارج از كشور اعلام كرد و گفت: یكی از اقشار دارای استعداد در خارج از كشور هنرمندان هستند كه هم اكنون به صورت رها در كشورهای دیگر فعالیت می كنند و این در حالی است كه با مدیریت صحیح می توان از ظرفیت آنها در داخل بهره برد.صالحی به بخشهای مختلف فعالین ایرانی در خارج از كشور اشاره كرد و گفت: تجار، بازرگانان و صنعتگران دیگر اقشاری هستند كه در انتقال ظرفیتهای خود به ایران می تواند مورد توجه جدی قرار گیرند.وی بخش مهم ایرانیان مهاجر به خارج از كشور را جوانانی دانست كه مشكلاتی مثل

سربازی دارند و گفت: باید طرحی را بیندیشیم كه این مشكل به گونه ای حل شده و برای مثال این جوانان را هر سال یك یا چند ماه به داخل كشور دعوت كنیم و آموزشهای حرفه ای به آنها بدهیم و آن جزئی از سربازی آنها به حساب آید. 
سرپرست وزارت خارجه در ادامه تصریح كرد: در اوایل انقلاب نگرش هایی در رابطه با ایرانیان خارج از كشور وجود داشت كه به گمان عده ای این افراد با انقلاب همراه نیستند ولی بعدها این نگرش اصلاح شده و هم اكنون نیز نگاه به آنها در داخل مثبت است.

صالحی برخی از فعالیتهای وزارت امور خارجه در زمینه رسیدگی به امور ایرانیان خارج از كشور را برشمرد و گفت: شناسایی و جذب نخبگان، ایجاد خانه های ایرانی، ساماندهی و دعوت نخبگان برای شركت در المپیادهای علمی، ایجاد مجتمع قضایی خارج از كشور، تصویب طرح جامع ایرانیان، برگزاری 26 همایش در دو سال و رفع مشكلات نظام وظیفه برخی از ایرانیان خارج از كشور و... از جمله همین فعالیت هاست. 
وی در پایان سخنانش با تأكید بر اینكه رسیدگی به امور ایرانیان خارج از كشور هم وظیفه و هم تكلیف وزارت خارجه است، گفت: باید علاوه بر این تكلیف از سر عشق و علاقه برای ایرانیان خارج از كشور طرحهایی را بیندیشیم كه عملیاتی باشد. 

 200میلیون دلار سرمایه بورس مربوط به ایرانیان خارج از كشور 

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: بخش قابل توجهی از رشد شاخص بورس ایران تهران ناشی از جذب منابع مالی خارجی بوده و 200میلیون دلار از سرمایه اخیر وارد شده به بورس مربوط به ایرانیان خارج از كشور است. 
محمد حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست دستاوردهای همایش ایرانیان خارج از كشور افزود: برای ارتقای تراز امور اقتصادی كشور برنامه های مختلفی در عرصه اقتصاد در حال انجام است كه برجسته ترین آنها در روزها و ماههای اخیر اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها بود. 
وی با بیان اینكه وزارت اقتصاد برای اینكه ظرفیتهای اقتصاد ملی را بیشتر به كار گیرد استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از كشور را در دستور كار دارد، اظهار داشت: برای اینكه سطح ظرفیتهای اقتصاد داخلی را به سطح اقتصاد ملی در نگاه اول ارتقا ببخشیم باید ظرفیتهای ایرانیان خارج از كشور را مورد توجه قرار دهیم.وزیر اقتصاد افزود: وقتی نگاه ما تنها به هموطنان مان در داخل كشور و دستاوردهای آنهاست، اقتصاد ما محدود به اقتصاد داخلی می شود ولی برای اینكه در محاسبات فنی و تكنیكی اقتصاد از اقتصاد داخلی به سمت ملی حركت كنیم باید دستاوردها و ارزش افزوده مردم خارج از كشور را نیز در نظر بگیریم.حسینی با بیان اینكه در كارگروه اقتصاد ایرانیان خارج از كشور در چارچوب سیاستهای كلان كشور و مصوبات هیأت وزیران به جذب ظرفیتهای مالی و فنی ایرانیان خارج از كشور توجه داریم، گفت: نمونه بارز این مسأله ایجاد صندوق ارزی سرمایه گذاری ایرانیان است كه امسال به نام امام رضا(ع) مزین شد كه با مشاركت نهادهای مالی داخلی و ایرانیان خارج از كشور تشكیل شده و فرآینده پذیره نویسی آن در حال تكمیل است. 

خروج نخبگان را به برگشت اندیشه ها تبدیل كنیم 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینكه باید به جای نگاه مشكل محور به پدیده فرار مغزها دید ما به این مسأله فرصت محور باشد، گفت: می توان پدیده خروج مغزها را به فرآیند برگشت اندیشه ها تبدیل كنیم. 
نسرین سلطانخواه در نشست دستاوردهای دومین همایش ایرانیان خارج از كشور افزود: مسایل مربوط به مهاجرت نخبگان تنها داخلی نیست كه در كنترل ما باشد و عوامل بیرونی و خارجی هم در آن مؤثر هستند. 
وی تصریح كرد: می توانیم به جای استفاده از حضور فیزیكی از اندیشه ایرانیان خارج از كشور استفاده كنیم كه شرط آن ارتباط مستمر و مؤثر با آنها است. 
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینكه ایرانیان مقیم خارج سرمایه های ارزشمندی برای كشور ما هستند كه باید ظرفیتهای آنها شناسایی و در جهت اهداف و منافع كشور استفاده شود، گفت: در همایش ایرانیان خارج از كشور ایرانیان فرهیخته و نخبه كه در شركتهای تولیدی خارجی فعالیت دارند شناسایی شدند و ارتباط مؤثری با آنها برقرار شد كه در این زمینه می توان به همكاری پژوهشی با شركتهای دانش بنیان، تسهیل در فرآیندسازی نتایج تحقیقات و تبادل فناوریها اشاره كرد. 

كمتر از 3 درصد ایرانیان خارج از كشور پرونده قضایی دارند 

وزیر دادگستری با اعلام اینكه كمتر از 3 درصد ایرانیان خارج از كشور دارای پرونده قضایی هستند، گفت: بیش از 97 درصد ایرانیان خارج از كشور برای رفت و آمد به كشور مشكلی به لحاظ قضایی ندارند. 
مرتضی بختیاری گفت: بعد از همایش بزرگ ایرانیان خارج از كشور 4 كارگاه را برگزار كرده ایم و در واقع بیش از 30  الی40 درصد مسایل ایرانیان خارج از كشور سؤالات حقوقی است. 
وی در ادامه با درخواست از وزارت امور خارجه برای تشكیل بانك ایرانیان خارج از كشور گفت: ما برای اینكه به امورات ایرانیان خارج از كشور بتوانیم به طور دقیق رسیدگی كنیم باید آمار دقیقی از آنها داشته باشیم ولی آنچه كه مشخص است كمتر از 3 درصد از ایرانیان دارای پرونده قضایی بوده و بیش از 97 درصد از آنها مایه افتخار ما و مشكلی برای رفت و آمد به كشور ندارند. فقط بایستی مسایل حقوقی را برای آنها به طور دقیق تشریح كرد. 
وی با اشاره به 3 درصد از ایرانیانی كه پرونده قضایی دارند، گفت: بخش زیادی از آنها نیز می توانند مشمول رأفت نظام اسلامی قرار گرفته و مشكلات حقوقی آنها را برطرف كنیم.بختیاری تصریح كرد: ایرانیان هر كجا كه باشند اگر ظلمی در حق آنها بشود تكلیف ماست كه به امور آنها رسیدگی كنیم و این خود خمیرمایه اصلی عدالت است. 
وزیر دادگستری گفت: عزیزانی كه در خارج از ایران هستند مورد حمایت قاطع قانون اساسی ایران قرار داشته و از اصل 19 تا 43 حقوق آنها به خوبی بازگو شده است. 
وی در عین حال گفت: با بررسی هایی كه در كارگروه هایی كه بعد از همایش ایرانیان خارج از كشور برگزار شد به برخی از مشكلات برخوردیم كه نیاز به اصلاح قانون دارد. 
بختیاری تصریح كرد: خروجی 4 كارگاه همایش ایرانیان خارج از كشور در حال پیگیری و دنبال شدن است. 

مشایی: همه ایرانیان خارج از كشور از وابستگان «شاه» نیستند 

جانشین رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از كشور با تأكید بر اینكه راه رسیدن به بالاترین مدارج علمی دنیا مهاجرت است، گفت: همه ایرانیان خارج از كشور از وابستگان شاه نیستند. 
اسفندیار رحیم مشایی در نشست تخصصی اعلام دستاوردهای همایش بزرگ ایرانیان خارج از كشور اظهار داشت: امروز شاهد هستیم كه 5 وزیر و یك معاون رئیس جمهور در این نشست حضور دارند كه من به یاد ندارم تاكنون در نشستی از صبح تا ظهر 5 وزیر یك جا حضور داشته باشند. 
وی در ادامه افزود: در كنگره بعدی ان شاء ا ...جلسه هیأت دولت با ایرانیان را امیدواریم داشته باشیم تا عزم كشور را در بخشهای مختلف جزم تر كنیم. 
مشایی اظهار داشت: وقتی سخن از ایرانی به زبان می آوریم باید ابتدا ایران را بشناسیم، ایران سرزمین خوشنامی است كه خوشنامی آن دقیقاً متناسب با تمام نیكی هایی است كه در تاریخ بشریت برای آن ارزش قائل شده اند. 
وی افزود: امروز جهان در سلسله رشد خود به دنبال این است كه میراث تاریخ خود را نگه دارد. كشورها به دنبال ثبت میراث تاریخی خود در جهان هستند تا نشان بدهند كه ریشه دارند، عمق و تاریخ دارند.جانشین رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان تأكید كرد: علم در دنیا میراث تاریخی بشر است، علم و عالم ارزش دارد، قرآن هم به فضیلت علم تأكید كرده است. نام ایران در حال حاضر با علم توأم شده است و علم و ایران یك حقیقت واحد هستند كه ایران با علم و تاریخ شناخته شده است. 
مشایی ادامه داد: اگرچه در چند صد  سال اخیر به دلایل مختلف عقب افتادگی داشته ایم كه آن هم به دلیل مدیریتهای ناشایست بوده است اما امروز ایران در تلاش است كه با سرعت جهش كند و خودش را به بالادست برساند. 
وی تصریح كرد: رشدی كه طی 30 سال گذشته در ایران اتفاق افتاده در شرایط سخت تهدیدها و تحدیدها بوده است. رشد علمی ایران 11برابر شده است. 
مشایی با بیان اینكه ایران از دیرباز مركز اندیشه های علمی بوده است، گفت: این موضوع به این دلیل است كه انسان در این سرزمین بزرگ بوده است. علم، انسان، هنر و... از مظاهر اصلی ایرانیان در دنیا هستند. 

ایران فرار مغزها ندارد 

رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه با تأكید بر اینكه ما فرار مغزها نداریم، گفت: ما در ایران فرار مغزها نداریم بلكه مهاجرت داریم كه این مهاجرت یك عادت دیرینه ایرانیان است. مهاجران ایرانی هر جا كه رفته  اند آثاری نیك بر جا گذاشته اند. بعضی ها فكر می كنند شورای عالی ایرانیان برای این تشكیل شده است كه ایرانیان خارج از كشور را برگرداند در حالی كه اصلاً این طور نیست. 

ایرانیان خارج از كشور به عنوان یك نیروی بالقوه 

وزیر اطلاعات گفت: ایمیل ها بهترین ابزاری بود كه در فتنه 88 مورد استفاده استكبار قرار گرفت اما تسلط دستگاه اطلاعاتی كشور با رمزگشایی ایمیل ها شكست سنگینی به دشمن وارد كرد.حجة الاسلام حیدر مصلحی در نشست تخصصی دستاوردهای همایش بزرگ ایرانیان خارج از كشور اظهار داشت: ایرانیان خارج از كشور را باید به عنوان یك نیروی بالقوه كه در صورت جذب می تواند عمق استراتژیك و ضریب امنیتی نظام را بالا ببرد نگاه كرد.وی با بیان اینكه در تمام دنیا مهاجران برای كشورهای مادر یك فرصت محسوب می شوند، گفت: ما هم نیاز داریم در آموزش و پرورش این فضا را به وجود آوریم كه فرزندانمان این نگرش را با همه وجود حس كنند، پیشرفتها مورد توجه قرار دهند. 
وزیر اطلاعات با بیان اینكه فقدان برنامه ریزی هدفمند برای ایرانیان خارج از كشور آنها را به كانونی برای سوء استفاده توسط سرویسهای بیگانه تبدیل می كند، گفت: اما این بهاین معنی نیست كه تمام ایرانیان مورد هدف قرار می گیرند. 
مصلحی ادامه داد: اعتمادسازی متقابل اقدام دیگری است كه باید در دستور كار قرار گیرد و این كار از راه های مختلف انجام می شود كه یكی از آنها ارتباط است. 
وزیر اطلاعات اقدام دیگر برای ارتباط با ایرانیان خارج از كشور را تأكید بر اشتراكات عنوان كرد و گفت: اقدام دیگر تأكید بر اشتراكات موجود است كه در ارزشهای ملی تجلی می یابد كه باید معیار روابط متقابل قرار گیرد. ایرانی بودن، هویت، مواریث و افتخارات مشترك از جمله موارد اشتراكات متقابل است كه باید مورد توجه قرار گیرد. 
وزیر اطلاعات با بیان اینكه ارتباط نباید با نگاه ابزاری باشد، گفت: ارتباط با نگاه ابزاری به سرعت زمینه بی اعتمادی و تنظیم برنامه های غیر راهبردی را فراهم می كند. نسل جدید ایرانیان خارج از كشور نباید با هویت و زبان خود بیگانه شوند و دستگاه های ذی ربط در این زمینه باید برنامه های متناسب را اجرایی كنند.مصلحی ادامه داد: در كارگروهی كه شكل گرفته است لازم است تمهیدات امنیتی پیش بینی شود و با توجه به اینكه بخشی از ایرانیان در كشورهایی هستند كه با ایران عناد و دشمنی دارند ما باید تمهیدات امنیتی را مورد توجه قرار دهیم تا استفاده لازم از حضور ایرانیان در خارج از كشور را داشته باشیم و نگذاریم مورد تعرض سرویسهای بیگانه قرار گیرند.وزیر اطلاعات با بیان اینكه جلب، جذب و حفظ ارتباط با ایرانیان خارج از كشور به یك ضرورت تبدیل شده، افزود: این بدان دلیل است كه بقای گروه های معاند به یارگیری از این قشر معطوف شده و یكی از راههای رسیدن به اهداف بیگانگان ارتباط با ایرانیانی است كه به هر دلیلی مهاجرت كرده اند.وی ادامه داد:  موارد مستندی داریم كه برنامه ریزی 10 ساله ای برای ارتباط با ایرانیان خارج از كشور از طریق راههای مختلف از جمله ایجاد هسته ها و مراكز علمی كرده اند.مصلحی ادامه داد: یكی از وظایف جدی ما مراقبت از مجموعه ای است كه با عنوان فعالیت علمی از كشور خارج می شوند ولی سرویسها برای آنها برنامه دارند. 
وزیر اطلاعات با بیان اینكه تمام مجموعه 3 تا 4 میلیونی ایرانیان مقیم خارج از كشور اپوزیسیون نیستند، گفت: بدنه ایرانیان مقیم خارج از كشور نسبت به مصالح كشور احساس مسؤولیت دارند. 

ایرانیان خارج از كشور می توانند «كتاب» چاپ كنند 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در نمایشگاه كتاب امسال بخشی را به نویسندگان ایرانی خارج از كشور اختصاص دادیم تا نوشته های خود را چاپ و به جهانیان عرضه كنند. 
سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست تخصصی شورای عالی ایرانیان خارج از كشور، اظهار داشت: برای ارتباط با ایرانیان خارج از كشور گامهای زیادی برداشته شده ولی ظرفیتها بیشتر است و باید كاری كنیم كه ایرانیان در تمام دنیا اتحاد داشته باشند و به جای انفعال یك گروه فعال و بانشاط در اختیار منافع كشور باشد. 
حسینی افزود: مهمترین بحث در این زمینه موضوع ترویج زبان فارسی كه نیاز است نسل سوم و چهارم ایرانیان خارج از كشور زبان فارسی را فراموش نكنند تا ارتباط آنها با این زبان حفظ شود كه بخش عمده این كار بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.وی ادامه داد: قرار شد كتابهای آموزش زبان فارسی متناسب با كشورهای مختلف دنیا منتشر شود. همچنین موضوع دوره های بازآموزی زبان فارسی برای مدرسان مطرح شد.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ارایه اقلام فرهنگی، معنوی و مذهبی در قالبهای گوناگون انجام شده است و در آینده این اقدامات بیشتر خواهد شد.حسینی خاطرنشان كرد: در روزهای پایانی ماه جاری همایش اساتید ایرانی خارج از كشور را با حضور 200 استاد زبان فارسی كه در كشورهای مختلف فعالیت می كنند، برگزار خواهیم كرد. 

تهیه  منزل برای اقامت پزشكان ایرانی خارج از كشور 

استاندار خراسان رضوی گفت: برای پزشكان ایرانی خارج از كشور 5 منزل مسكونی برای اقامت یك ماهه در ایران و درمان بیماران در نظر گرفته شده است. 
محمود صلاحی كه به نمایندگی از استانداران در نشست اعلام دستاوردهای همایش بزرگ ایرانیان خارج از كشور سخنرانی می كرد، اظهار داشت: 9 استان پذیرای ایرانیانی بودند كه از خارج از كشور آمده اند و اظهار نظر خود این افراد نشان داد كه خدمات به خوبی ارایه شده است.
  
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic