ملك‌زاده: نشریات دانشجویی تعامل لازم را با دانشمندان خارج از كشور ایجاد كنند

  نظرات |  سه شنبه 19 بهمن 1389
ملك‌زاده با بیان این كه در آیین‌نامه دانشجویی باید تغییراتی ایجاد شود تا بر همین اساس فضایی باز برقرار شود، افزود: این اقدام باید در جهت این كه فضای فكری و نقد منصفانه در دانشگاه‌ها فراهم شود انجام گیرد. به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان (ایسنا)، محمدشریف ملك‌زاده ـ دبیركل شورای عالی ایرانیان خارج از كشور ـ صبح یك‌شنبه در "اولین نشست تخصصی نقش رسانه‌های دانشجویی در تعامل با ایرانیان خارج از كشور" افزود: امروز هر دانشجو همانند یك نشریه زنده و رسانه‌ زنده در دانشگاه‌ها باید باشد. در واقع تاثیری كه گفتار یك دانشجو می‌تواند داشته باشد به مراتب بیش‌تر از تاثیر گفتار اساتید و مسوولان است؛ بنابراین باید دانشجویان قدر و منزلت خود را دانسته و بدانند كه اگر گفتاری از آن‌ها در مورد دانشگاهی نقل می‌شود این گفتار در تمام قشر تاثیر خواهد گرفت...
وی درباره برگزاری اولین نشست تخصصی نقش رسانه‌های دانشجویی در تعامل با ایرانیان خارج از كشور گفت: متاسفانه در طول 27 سال گذشته هیچ ارتباط معناداری با اساتید و نخبگان خارج از كشور ایجاد نشده است. اساتید و دانشمندان و نخبگانی كه می‌توانند به عنوان فرصت‌ تلقی شوند. آن‌ها در واقع برای فرصت‌های مطالعاتی به كشورهای دیگر در سطوح بالا سفر می‌كنند اما پس از پایان این سفر مطالعاتی این ارتباط قطع می‌شود. اكنون این شرایط فراهم شده كه این تعامل ایجاد شود.

دبیركل شورای عالی ایرانیان خارج از كشور اضافه كرد: نشریات دانشجویی باید تعامل لازم را با دانشمندان خارج از كشور ایجاد كنند و هیچ مشكلی در این‌باره وجود ندارد. این اولین نشست است و این كار ادامه دارد. البته اكنون همه جمع شده و اینجا نشست برگزار شده و باید معایب را شناسایی و بعد حل شود. در واقع اولین گام شناسایی است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره تهاجم فرهنگی گفت: باید كرسی‌های آزاداندیشی‌ و نقد منصفانه با بیان واقعیت ها در دانشگاه‌ها ایجاد شود. اما متاسفانه برخی از این موضوع سوءاستفاده كردند كه به تازگی خروجی این گونه سوءاستفاده‌ها را می‌توان در بوجود آمدن فتنه‌های اخیر دانست. دانشجویان باید آگاه باشند زیرا برخی افراد با داشتن ابزار تلاش می‌كنند كه تهمت‌هایی به دانشجویان، اساتید و مقامات وارد كنند كه باید دانشجویان پاسخ این گونه تهمت‌ها را از مسوولان جسته و با پاسخ‌گویی مبرهن راه را به این گونه سوءاستفاده‌ها ببندند.

ملك‌زاده ادامه داد: دانشجویان باید یك فرصت طلایی را ایجاد كرده و با برگزاری كرسی‌های آزاداندیشی تعامل را با ایرانیان خارج از كشور برقرار كنند. ان‌شاءالله با این شرایط بتوان با همكاری شورای عالی ایرانیان خارج از كشور، وزارت علوم و تحقیقات و دانشگاه‌های سراسر كشور فضاهای مناسبی در این راستا ایجاد كرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، "اولین نشست تخصصی نقش رسانه‌های دانشجویی در تعامل با ایرانیان خارج از كشور" با حاشیه‌هایی همراه بود و برخی دانشجویان اعتراض‌هایی را در پایان همایش و در حضور ملك‌زاده مطرح كردند.

هدایت بهرام‌ور ـ مدیر مسوول نشریه انعكاس ایلام ـ با بیان این كه در حال حاضر نمایندگان نشریات دانشجویی همه دانشگاه‌ها در این جا حضور ندارند، گفت: چرا در این نشست باید ابتدا سرود برگزار شده و پس از آن قرآن قرائت شود؟ و چرا صلواتی در حین مراسم ادا نشد؟

هم‌چنین حسن صیابی ـ مدیرمسوول یكی از نشریات دانشگاه صنعتی اصفهان ـ اظهار كرد: برگزاری همایش‌های با هزینه‌های گزاف چه نسبتی می‌تواند با ایران اسلامی داشته باشد. این همایش‌های مصنوعی هیچ ارتباط با اندیشه‌های عدالت‌خواهی ندارد.

هم‌چنین یكی از دانشجویان ضمن بیان انتقاداتی از نحوه برگزاری این همایش گفت: در زمان انتخابات، شعارهایی در زمینه عدالت‌محوری مطرح شد؛ اكنون برگزاری چنین همایش‌هایی با هزینه گزاف با آن شعارها مطابقت ندارد كه این اظهارات با استقبال دانشجویان حاضر روبه‌رو شد و با صلوات‌های خود از وی حمایت كردند.

هنگامی كه رحیم مشایی ـ رییس دفتر رییس‌جمهور ـ قصد ترك سالن را داشت تعدادی از دانشجویان نامه‌هایی به وی دادند.

این نشست با استقبال زیاد دانشجویان از استان‌های مختلف روبه‌رو شد به‌گونه‌ای كه بسیاری از دانشجویان به صورت ایستاده تا پایان نشست در سالن حضور داشتند.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic