میرشاهی: آمادگی بخش‌های اقتصادی خراسان رضوی برای جذب سرمایه گذار خارجی

  نظرات |  جمعه 17 خرداد 1398
align=bottom
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی با اعلام آمادگی بخش‌های اقتصادی استان برای جذب سرمایه گذار خارجی، گفت: اما اینکه سرمایه در کدام بخش جذب می‌شود، به توجیه اقتصادی بستگی دارد. شکوه میرشاهی افزود: بخش گردشگری این استان بیشترین جاذبه و متقاضی را بین سرمایه گذاران خارجی و غیرایرانیان دارد و بخش های صنعت و خدمات در رتبه‌ های بعدی قرار دارند...

او با اشاره به حضور سالانه بیش از ۳۰میلیون زائر در مشهد افزود: با توجه به تحریم های موجود، هدف گذاری امسال استان بر جذب سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور و همچنین حفظ سرمایه‌های موجود متمرکز است.

وی گفت: افزایش ریسک اقتصادی منجر به فرار سرمایه می‌شود و نمی‌توان با افزایش ریسک انتظار سرمایه گذاری بیشتر را داشت؛ با این حال می‌توان با افزایش جذابیت‌ها و مشوق ها، سرمایه گذار را مجاب به سرمایه گذاری کرد.

میرشاهی افزود: تحریم‌ها نیز ریسک فعالیت اقتصادی و پیش بینی ناپذیر بودن آینده سرمایه گذاری را افزایش داده است؛ به طوری که پارسال با تشدید مجدد تحریم‌ها به خصوص در حوزه نقل و انتقالات بانکی شاهد کاهش ورود سرمایه از مبادی رسمی و حرکت به سوی مبادی غیررسمی بودیم.

وی اظهار داشت: با وجود تحریم‌های تحمیل شده به اقتصاد کشور، این استان در سال گذشته شاهد رشد سرمایه گذاری خارجی بود به نحوی که تعداد تقاضا در این زمینه ۱۶درصد افزایش داشت و در مقایسه با سال‌های ۹۲تا۹۶ مبلغ مصوب سرمایه گذاری از بیشترین مبالغ به شمار می‌رفت.

وی گفت: پارسال حدود ۱۸۱میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در ۳۷طرح این استان تصویب شد که از این مبلغ حدود ۲۳میلیون دلار به صورت رسمی وارد کشور شد.

میرشاهی افزود: بیشترین سهم سرمایه گذاری خارجی در استان طی سال گذشته متعلق به افغانستان با ۶۵درصد و آلمان با ۱۰درصد بود و کشورهای هلند، کره جنوبی، عراق، روسیه، ترکیه، بحرین، چین و اتریش در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

وی اظهار داشت: سرمایه گذاران خارجی از امکان اقامت در ایران برخوردار هستند؛ با این حال در این استان پیشنهاداتی برای افزایش این مشوق‌ها و اصلاح آئین نامه و قانون داده شده است که برخی اجرایی شده و برخی نیز در شرف اجراست.

خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی

گردشگری مهمترین جاذبه سرمایه گذاری خارجی در خراسان رضوی
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.



شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic