در پی سفر تعدادی از نخبگان ایرانی خارج از کشور به مشهد: تشكیل صندوق ویژه سرمایه‌گذاری ایرانیان مقیم

  نظرات |  یکشنبه 17 مرداد 1389
تور تخصصی ایرانیان مقیم خارج از كشور كه پس از همایشی در تهران، در مشهد ادامه یافته بود، با دیدار نزدیك به 300 ایرانی نخبه ساكن در كشورهای مختلف جهان با شهردار مشهد پایان یافت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، این جمع از ایرانیان مقیم خارج كشور به دعوت استانداری خراسان‌رضوی و شهرداری مشهد به این شهر آمده‌ بودند. امنیت بالای سرمایه‌گذاری در مشهد: شهردار مشهد در مراسم اختتامیه تور تخصصی ایرانیان مقیم خارج از كشور به شتاب تغییرات و تحولات در شهر مشهد  اشاره کرد وگفت: ما در مجموعه شهرداری با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای دانش بشری، سعی در اداره امور شهر در حوزه‌های مختلف داریم تا زندگی مردم بر اساس بالاترین استانداردها شكل بگیرد....
سیدمحمد پژمان افزود: شهر مشهد به دلیل وجود بارگاه ملكوتی امام رضا(ع) دارای اقتصاد خدماتی است و متكی بر رفت و آمد زائران به این شهر می‌باشد.
وی خاطرنشان كرد: گرچه وجه غالب اقتصاد مشهد، خدماتی است اما این شهر در عرصه‌های كشاورزی و صنعتی نیز از جایگاه خوبی برخوردار است، به طوری كه در بسیاری از بخش‌ها رتبه اول و دوم كشور را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به اینكه مشهد دومین شهر كشور به لحاظ جمعیت و زیرساخت‌هاست، خاطرنشان كرد: امروز در حوزه حمل و نقل عمومی می‌توانیم بگوییم مشهد یكی از مناسب‌ترین ناوگان حمل ونقل عمومی را دارد و شبكه اتوبوسرانی و تاكسیرانی مشهد، گویای این امر است.
پژمان با اشاره به راه‌اندازی مترو در مشهد نیز بیان كرد: چهار خط مترو در مشهد راه‌اندازی خواهد شد، به طوری كه خط یك آن كاملا احداث شده است و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد. سه خط دیگر نیز در حال احداث و مطالعه است.

وی با اشاره به حوزه خدمات شهری اظهارداشت: مشهد دارای مناسب‌ترین سیستم رفت و روب و جمع‌آوری زباله در كشور است که 70درصد از رفت و روب شهر با ماشین‌آلات و به صورت مكانیزه صورت می‌گیرد.
پژمان با بیان اینكه مشهد در حوزه بازیافت، رتبه نخست را در كشور به خود اختصاص داده، گفت: 70درصد زباله‌های شهر مشهد، زباله تر و 30درصد زباله خشك است كه بر این اساس 70درصد از زباله‌های خشك جمع‌آوری و بازیافت می‌شود و زباله‌های تر نیز به كود تبدیل می‌شود و به مصارف كشاورزی می‌رسد.
وی به راه‌اندازی نیروگاه بیوگاز مشهد اشاره داشت و گفت: در گذشته زباله‌ها دفن می‌شد اما گازهای متصاعد از آن برای محیط زیست مخرب بود و آن را به خطر می‌انداخت اما در سال گذشته نخستین نیروگاه بیوگاز در خاورمیانه در این شهر احداث شد كه از محل گاز متصاعد شده از زباله برق تولید می‌كند و به شبكه سراسری برق انتقال می‌یابد.

شهردار درخصوص ایمن‌سازی شهر نیز عنوان كرد: تاكنون اقدامات گسترده‌ای درخصوص ایمن‌سازی شهر صورت گرفته است، به طوری كه سازمان آتش‌نشانی در بسیاری از نقاط مشهد دارای ایستگاه است و به شهروندان خدمات‌رسانی می‌كند.
شهردار مشهد سرانه فضای سبز مشهد را 10مترمربع اعلام كرد و ادامه داد: شهرداری سعی كرده است؛ شهر را با برنامه اداره كند، بر همین اساس طرح‌های جامع و تفصیلی تهیه می‌شوند.
پژمان با اشاره به اینكه سومین طرح جامع تفصیلی در حال تهیه و اجراست، بیان كرد: با توجه به اهمیت حمل و نقل و وجود ترافیك در شهر، طرح جامع حمل و نقل برای اداره ترافیك شهر در حال طراحی است.
وی تصریح كرد: شهرداری با بهره‌گیری از آخرین دستاوردها توانسته گام‌های بزرگی را در مقیاس ملی و منطقه‌ای بردارد.
 پژمان ادامه داد:برای اینكه بتوان شتاب توسعه شهر را افزایش دهیم بسیاری از عرصه‌ها را برای مشاركت در اختیار شهروندان قرار داده‌ایم تا در سرمایه‌گذاری و سودآوری شهر شریك شوند؛ و توسعه و آبادانی شهر نیز  با سرعت بیشتری پیش رود.
وی به طرح بزرگ نوسازی بافت‌های فرسوده و قدیمی شهر اشاره كرد و اظهار داشت: بافت پیرامونی حرم با توجه به قدمت خود، به لحاظ زیرساخت‌ها، شبكه معابر و كالبد، با شرایط امروز زندگی سازگار نیست و علاوه بر آن سفر روزافزون زائران به مشهد نیز نوسازی این بافت را ضروری كرده است.
پژمان با بیان اینكه طرح نوسازی تهیه شده و بخشی از آن اجرا یا در حال اجراست، ادامه داد: ما از كسانی كه به سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها تمایل دارند، استقبال می‌كنیم تا در زمینه ایجاد فضاهای رفاهی، تجاری و خدماتی در اطراف حرم مطهر سرمایه‌گذاری كنند و تسهیلات ویژه‌ای را برای شهروندان فراهم آورند.
وی به نوسازی میدان شهدا نیز اشاره و خاطرنشان كرد: جمعیت ساكن در شهر مشهد، فرصت ویژه‌ای برای فعالیت‌های تفریحی و تجاری ایجاد كرده كه بر این اساس شهرداری مشهد دست علاقه‌مندان به مشاركت در این شهر را می‌فشارد.
ضرورت سرمایه‌گذاری ایرانیان در مشهد
 یكی از ایرانیان مقیم آمریكا نیز در آیین پایانی همایش ایرانیان مقیم خارج از كشور در مشهد، با طرح پیشنهادهایی برای فرداهای بهتر مشهد گفت: همه پیشرفت‌های امروز در دنیا، در اثر ارتباطات متقابل شكل می‌گیرد و انتظار ما نیز به عنوان افراد دارای تخصص این است كه در همایش‌ها، تبادل اطلاعات با اساتید و متخصصان داخل كشور صورت گیرد.
مرتضی ابطحی  اظهار داشت:بیش از 880میلیارد دلار از سرمایه‌های ایرانیان در آمریكا سرمایه‌گذاری شده است،  و در كشورهای اروپایی نیز ایرانیان از مكنت خوبی برخوردارند.
وی ادامه داد: در داخل كشور، ظرفیت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و ایجاد صندوق ویژه برای سرمایه‌گذاری ایرانیان مقیم خارج به خصوص در جوار بارگاه امام رضا(ع) می‌تواند گامی ارزنده در راستای اعتلای توسعه كشور باشد.
وی با اشاره به اینكه به دنبال مكان‌های معتبر و مطمئن برای سرمایه‌گذاری هستیم، اظهار داشت: با وجود شیطنت‌های دشمنان، كشورمان از امنیت بالایی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است.
هم‌گرایی،برای توسعه كشور
مشاور دبیركل شورای امور ایرانیان خارج از كشور و رئیس مركز شبانه‌روزی رسیدگی به امور ایرانیان نیز در این مراسم بیان كرد: سرمایه اصلی هر جامعه ، انسان های فرهیخته آن جامعه است.
 شعبانی اضافه كرد: باید با هم‌اندیشی، هم‌گرایی و انتقال تجربیات به سمت شكوفایی و اعتلای ایران اسلامی پیش برویم.
خراسان رضوی دارای مزیت‌های اقتصادی برای سرمایه‌گذاری است
پیش از این مراسم نیز ایرانیان مقیم خارج كشور، با استاندار خراسان رضوی دیدار كردند و طی آن، محمود صلاحی از تشكیل اتاق سرمایه گذاری ایرانیان خارج از كشور در استان خبر داد.
استاندار در جمع نزدیك به 300 ایرانی مقیم خارج گفت: با توجه به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان، به منظور تسریع در صدور مجوز و هماهنگی تمامی دستگاه‌ها برای رفع موانع سرمایه گذاری، صندوق ویژه سرمایه‌گذاری ایرانیان تشكیل می‌شود.
وی افزود: با توجه به حضور سالانه بیش از 25میلیون زائر داخلی و خارجی در مشهد، خراسان رضوی دارای مزیت های مهم صنعتی و معدنی، گردشگری، تجاری و سرمایه‌گذاری می باشد.
وی با اشاره به اینكه 70 درصد ایرانیان مقیم خارج از كشور، تحصیلات عالی دارند، تصریح كرد: هر ایرانی مقیم خارج از كشور چنانچه به سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف یا ارائه خدمات در مقوله پزشكی تمایل داشته باشد، زمینه را برای حضور موثر آنان فراهم خواهیم كرد.
آمادگی پزشكان ایرانی مقیم آمریكا برای فعالیت در مشهد
 قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم از استقبال بیمارستان فوق‌تخصصی رضوی برای حضور پزشكان و متخصصان ایرانی مقیم خارج كشور در این بیمارستان تاكید كرد.
مسئول دفتر حفاظت از منافع ایرانیان در واشنگتن نیز در این مراسم اظهار داشت: دانشمندان ایرانی که با حداقل امکانات نام ایران اسلامی را اعتلا بخشیده‌اند، قابل تقدیر هستند.
 مصطفی‌رحمانی ادامه داد: انتخاب تعدادی از میان جمعیت گسترده افراد شاخص و دانشمند در آمریکا برای شرکت در این همایش، کار بسیار دشواری بود. 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات